Žirinovskij navrhuje pričleniť časť územia Ukrajiny susedným štátom

24.03.2014 Celý región

Moskva 24. marca (TASR) - Ministerstvá zahraničných vecí Maďarska, Poľska a Rumunska dostali od Liberálnodemokratickej strany Ruska (LDPR) oficiálny list s návrhom vypísať referendum o pripojení prihraničných oblastí Ukrajiny k územiu týchto troch štátov. Informovala o tom dnes agentúra Interfax.

O oficiálnom liste od ruskej Štátnej dumy informovala aj poľská televízia TVP1. Podľa nej je autorom návrhu líder LDPR a podpredseda dolnej komory parlamentu Vladimir Žirinovskij.

Na webovej stránke LPDR popiera, že by navrhovala rozdelenie Ukrajiny, ako sa to interpretovalo napríklad v ukrajinských či poľských médiách. Strana spresnila, že navrhla len vykonanie referend v oblastiach susediacich s Ruskom, ako aj v regiónoch, ktoré kedysi patrili spomenutým štátom.

Vyhlásenie LDPR vyzýva spomenúť si na proces formovania ukrajinského štátu, keď sa na jeho území ocitli "národy, ktoré sú psychologicky nezlučiteľné a stáročia medzi sebou bojovali".

Žirinovskij v liste adresovanom poľskému MZV navrhuje, aby Poľsko žiadalo vypísanie referenda o pripojení piatich oblastí na západe Ukrajiny k poľskému územiu. Ide o volynskú, ľvovskú, ivano-frankivskú, ternopiľskú a rivenskú oblasť.

Podobné návrhy, týkajúce sa Zakarpatska a oblasti Černivci, dostali aj Maďarsko a Rumunsko. Ukrajine by podľa Žirinovského predstáv mala zostať len stredná časť krajiny.

Podľa agentúry UNIAN poľské MZV Žirinovského návrh označilo za kuriózny a mieni jeho návrh "s úctivým poďakovaním odmietnuť".

Líder LDPR z tribúny Štátnej dumy už viackrát brojil za rozdelenie Ukrajiny. Zdôraznil, že pokusy Ukrajiny o vytvorenie štátu sa doteraz vždy končili neúspechom. Kontroverzný ruský politik tiež vyhlásil, že mestá "Luck, Ľvov a Ternopiľ aj tak vždy boli poľským územím".

Minulý týždeň na zasadnutí ruského parlamentu Žirinovskij vyhlásil, že "nastal čas vrátiť nielen ruskú zem pod ruskú vlajku, ale aj západné územie Ukrajiny vrátiť Maďarsku, Poľsku a Rumunsku".

Jeho vystúpenie kolidovalo k podpisom zmluvy o pripojení Krymskej republiky a mesta Sevastopol, ktoré sa tak stali novými subjektmi Ruskej federácie. Predchádzalo tomu referendum o štatúte polostrove, v ktorom sa drvivá väčšina voličov vyslovila proti zotrvaniu krymskej autonómnej republiky vo zväzku s Ukrajinou.

Výsledky referenda a jeho dôsledky neuznáva ani Ukrajina, ani medzinárodné spoločenstvo. 
 

Vyberte región

mark